Wraz z przybyciem wiosny, do Zakładu zaczęły przybywać pierwsze wycieczki ze szkół, które chcą poznać jak funkcjonuje nasz Zakład i co dajemy środowisku. Pierwsze warsztaty ekologiczne na terenie Zakładu odbyły się 23 i 25 kwietnia, a ich uczestnikami były dzieci i ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej

w Suminie i z Gdańska.

 

Najpierw nasz Zakład odwiedziły klasy szkoły podstawowej z Sumina, które zostały podzielone na dwie grupy: klasy I-III i klasy IV-VI. Dzieci uczestniczyły w pokazie pracy sokolników, którzy zaprezentowali drapieżne ptaki, których zadaniem jest odstraszać ptaki żerujące na kwaterach Zakładu. Pokaz na dzieciach zrobił ogromne wrażenie. Następnie dzieci otrzymały kolorowe kredy, którymi na asfalcie malowały obrazki o tematyce ekologicznej. Pomysły był różne, niektóre dzieci malowały np: śmieciarki, kontenery, drzewa czy też spontanicznie tworzyły hasła proekologiczne.

 

 

Z kolei 25 kwietnia Zakład odwiedziły dzieci z Gdańska. W sali konferencyjnej budynku administracyjnego zostały przygotowane warsztaty. Najpierw została przedstawiona prezentacja, mówiąca o tym jak będzie wyglądać nowa segregacja odpadów od 1 lipca 2013 r. Następnie dzieci poznały zasady oznaczania opakowań tzw. eko-znaki. Pierwszym zadaniem do rozwiązania było przerysowanie już istniejącego lub narysowanie własnego eko-znaku. Kolejnym zadaniem było wykonanie projektu produktu, który można zrobić z odpadów. Pomysły dzieci były różnorodne: np.: karmniki i samochody z butelek pet i korków, stoły i lampy z palet od jajek i wiele innych.

 

Po zakończeniu warsztatów dzieci zostały ubrane w kamizelki i kaski, po czym wyruszyły na teren Zakładu. Pierwszym przystankiem była waga, gdzie zrobiono konkurs, która klasa waży więcej. Następnie dzieci obserwowały z wielką uwagą pokaz pracy sokolnika. Dodatkową atrakcją była obecność dwóch sów: Uralka i Helgi. Po pokazie dzieci miały okazję zobaczyć pracę zakładu m.in.: linię sortowniczą, boksy z wysegregowanymi odpadami oraz zbelowane odpady.

 

Na koniec warsztatów każda z grup uczniów otrzymała zadania do rozwiązania w domu oraz ulotkę z informacją

o I Festynie Ekologicznym w Zakładzie, który odbędzie się w sobotę, 8 czerwca 2013 r.

 

{gallery}galerie/2013/04.01{/gallery}