×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /nowastr/images/galerie/2013/04.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2013/04

Rok budowy Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Na początku grudnia 2009 roku spółka ZUOK „Stary Las” przekazała firmie budowlanej DORACO plac budowy zakładu utylizacji odpadów komunalnych dla 18 gmin tworzących porozumienie o wspólnym rozwiązywaniu problemów z zagospodarowaniem śmieci. Bilans rocznych prac budowlanych przedstawia Piotr Kołakowski, Prezes ZOUK „Stary Las”.

 

Z Prezesem Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” Piotrem Kołakowskim rozmawia Karol Polejowski.

 

Karol Polejowski: Panie Prezesie. Minął rok od momentu gdy Spółka przekazała firmie wykonawczej plac budowy nowego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie. Jaki jest bilans rocznych prac i co sprawiło do tej pory najwięcej problemów ekipom budowlanym?

 

Piotr Kołakowski: Prace budowlane rozpoczęły się od zabezpieczenia placu budowy w wodę i prąd – w tym celu poprowadzony został wodociąg oraz przyłącze energetyczne. Jako zamawiający musieliśmy zabezpieczyć drogę dojazdową na teren budowy i przystosować ją dla ruchu pojazdów dostarczających materiały budowlane. W tym celu wyremontowaliśmy drogę gruntową od strony zachodniej w stosunku placu budowy. Po tych czynnościach przygotowawczych przystąpiono do robót ziemnych – makroniwelacji terenu do założonych rzędnych oraz wykonywania kwater i zbiorników.

 

Wczesnym latem wyszliśmy z ziemi i powstają już pierwsze obiekty kubaturowe. W najbliższych dniach zostanie dokończony szkielet, wykonany dach i ściany najważniejszego obiektu liczącego 100 m długości, który jest sercem całego zakładu – sortowni odpadów.

A trudności? Typowe dla każdej, tak dużej inwestycji, np. doprecyzowanie uzgodnień między poszczególnymi branżami.

 

KP: Jaki jest więc harmonogram dalszych prac i kiedy będziemy mogli obejrzeć pierwsze gotowe budynki i instalacje powstającego Zakładu?

 

PK: Szkielet sortowni już stoi. Z początkiem roku powinien nastąpić montaż linii sortowniczej. Powstają kolejne obiekty kubaturowe. W chwili obecnej oprócz sortowni odbywa się montaż konstrukcji stalowej kolejnych obiektów, a najbardziej zaawansowana jest konstrukcja wiaty i warsztatu rozbiórki elementów wielkogabarytowych.

 

KP: Budowa Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie to przedsięwzięcie gmin powiatu starogardzkiego, ale też kilku gmin z powiatów ościennych. Jakie główne problemy związane z gospodarką odpadami rozwiąże na tym obszarze ZUOK „Stary Las”?

 

PK: Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest dostosowanie gospodarki odpadami na terenie 18 gmin z terenu 3 powiatów objętych projektem do wymogów prawa polskiego i unijnego w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa nowoczesnego Zakładu Utylizacji Odpadów pozwoli również na zamknięcie i rekultywację 12 składowisk odpadów położonych na obszarze działania Zakładu Utylizacji Opadów Komunalnych „Stary Las”.

 

KP: Jakie inne korzyści, poza uregulowaniem kwestii gospodarki odpadami, osiągną lokalne społeczności, które znalazły się w bliskim sąsiedztwie powstającego Zakładu?

 

PK: Wieś Stary Las oraz mieszkańcy mieszkający w pobliżu planowanej drogi uzyska ją połączenie pełnowymiarową drogą asfaltową z drogą krajową 22. Natomiast obecnie wieś Stary Las ma połączenie tylko siecią dróg gruntowych. Ponadto mieszkańcy będą mieli możliwość przyłączenia się do sieci wodociągowej. Niewątpliwą korzyścią jest też możliwość zatrudnienia w zakładzie, również na różnych stanowiskach.

 

KP: Kiedy możemy spodziewać się oddania Zakładu do użytku?

 

PK: Harmonogram przewiduje, że zakład powinien funkcjonować z początkiem 2012 r.

 

Projekt ZUOK „Stary Las” w kilku liczbach:

360 000 m3 – tyle metrów sześciennych ziemi zostało do tej pory wywiezione z placu budowy

60 000 ton/rok – tyle odpadów rocznie produkują gminy tworzące spółkę ZUOK „Stary Las”

25 ha – obszar zajmie zakład wraz z rezerwą terenu

 

{gallery}galerie/2013/04{/gallery}