Za nami II edycja festynu ekologicznego, który w tym roku odbył się pod hasłem „Okaż kulturę,  chroń naturę”. Frekwencja dopisała, a uczestnikom nie straszny był deszcz, po którym za każdym razem świeciło słońce. Druga edycja pomimo nieciekawej pogody, przyciągnęła według różnych szacunków łącznie około 5 tysięcy uczestników. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję festynu w 2015 roku.

II Festyn ekologiczny odbył się w sobotę 10 maja, a organizatorem był Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” Sp. z o.o. Wydarzenie to odbyło się na terenie Zakładu. Zasadniczym celem Festynu było zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, w szczególności poprzez promowanie zdrowego trybu życia w połączeniu z praktyczną edukacją ekologiczną oraz promocją funduszy unijnych. Dodatkowo Festyn organizowany był w ramach Dni Otwartych Projektów Unijnych, którym przyświecał cel pokazania mieszkańcom realizowanych projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Uroczyste otwarcie festynu rozpoczęło się o godzinie 14.00, gdzie Prezes Spółki powitał przybyłych gości. Równolegle rozpoczął się konkurs malowania murali na kontenerach kompostowni, w którym zwyciężył Pan Rafał Kulikowski- mieszkaniec Starogardu Gdańskiego, drugie miejsce przypadło Panu Michałowi Tubielewicz, który przyjechał na konkurs z Wrocławia, miejsce 3 Panu Michałowi Müller- mieszkaniec Starogardu Gdańskiego, zaś wyróżnienie w konkursie otrzymał Pan Bartosz Rekowski również mieszkaniec Starogardu Gdańskiego.W tym roku została również zorganizowana zbiórka odpadów w zamian za sadzonki. W ramach Festynu mieszkańcy przekazali ok.  14,5 tony odpadów (makulaturę, szkło, butelki plastikowe) oraz ok. 1350 sztuk elektrośmieci, w zamian za co Zakład wraz ze sponsorami ufundował ok. 5000 sztuk sadzonek kwiatów, krzewów i drzew.

{gallery}galerie/2014/05.01.02{/gallery}

Zakład przygotował w tegorocznej edycji również stoiska gmin, sponsorów i kół gospodyń wiejskich (Gminy: Bobowo, Miasto i Gmina Starogard Gdański, Kaliska, Liniewo, Lubichowo, Osiek, Przywidz, Smętowo Graniczne, Zblewo; Koła Gospodyń Wiejskich: Cieciorki, Kolincza, Lubichowa, Jabłówka, Iłownicy, Lubieszyna, Przywidza; Sponsorzy: Wul-Met;), które prezentowały swój potencjał i tradycyjne regionalne produkty. Obok wszystkich stoisk, pod największym namiotem odbywał się II pchli targ, na którym wystawcy pozbywali się niepotrzebnych rzeczy. Ze względu, że impreza ma charakter cykliczny, co roku wydawana jest moneta okolicznościowa, w zeszłym roku był to nominał „1EKO”, w tym roku można było nabyć monetę o nominale „2EKO”.

{gallery}galerie/2014/05.01.03{/gallery}

Uczestnicy podczas festynu mogli wysłuchać wielu koncertów różnych gatunków muzycznych. Na scenie można było zobaczyć takie zespoły jak:

- SINGERS NOVI z towarzyszeniem orkiestry kameralnej PRO-SIMFONICA

- Sobowtór Freddie Mercury

- Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie

- BRAHU

- UNDERDUB

- CZARNE KWIATY

 

- EFFECT

{gallery}galerie/2014/05.01.04{/gallery}

Konferansjerem prowadzącym imprezę tradycyjnie był Paweł KONJO Konnak.

{gallery}galerie/2014/05.01.05{/gallery}

Podobnie jak w ubiegłym roku, odbył się pokaz ptaków drapieżnych z firmy Sokolnictwo Użytkowe.

{gallery}galerie/2014/05.01.06{/gallery}

Podczas trwania imprezy animacje dla dzieci prowadziła firma Forty Degrees, która przygotowała m.in.: chodzącą maskotkę „Mini”, pokaz modelowania balonów, wielkie bańki mydlane, budowanie klocków, konkursy i zabawy. Ochotnicza Straż Pożarna z Sucumina podobnie jak w zeszłym roku przygotowała dla dzieci niespodziankę – „piana party”.

{gallery}galerie/2014/05.01.07{/gallery}

Dzieci również mogły korzystać z trampoliny, toru przeszkód, euro bungee, kul wodnych oraz dmuchanego zamku. W tym roku można również było zwiedzić i poznać kulturę Ludów Północnych w wiosce eskimoskiej, gdzie atrakcją były psy rasy syberian husky, które zaprezentowały psie zaprzęgi oraz ciągnięcie busa.

{gallery}galerie/2014/05.01.08{/gallery}

Na zakończenie festynu odbyło się kino pod gołym niebem, gdzie został wyświetlony film promujący projekt dofinansowany ze środków UE oraz film pt. „ BARAKA”. Dokument ten to dziewięćdziesiąt sześć minut skondensowanej impresji na temat ludzkiego życia, jego tajemnicy, piękna, ohydy i okrucieństwa.

{gallery}galerie/2014/05.01.09{/gallery}