Za nami I Festyn Ekologiczny w Starym Lesie, któremu przyświecało hasło  „Nie taki odpad straszny jak go (z)malują”. Letnia pogoda i moc atrakcji, sprawiły że organizowana przez nas po raz pierwszy impreza, przyciągnęła prawie 4 tys. uczestników.  Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Festynu w czerwcu 2014 roku.

 

I Festyn Ekologiczny odbył się w sobotę 8 czerwca 2013 roku, a organizatorem był Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” Sp. z o.o. Impreza odbyła się na terenie Zakładu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Głównym celem, który przyświecał organizatorom było nie tylko przybliżenie zasad funkcjonowania zakładu, ale również rozpowszechnienie informacji o zmianach w gospodarce odpadami, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2013 roku. Materiały informacyjne przygotował Związek Gmin Wierzyca oraz ZUOK „Stary Las”. Informacje

o zmianach można pobrać broszurka.

 

W czasie festynu, który rozpoczął się o godz.13.00, prze kilka godzin wydano w zamian za dostarczone...

surowce wtórne kilkaset sadzonek i roślin doniczkowych. Z możliwości zwiedzenia Zakładu z przewodnikiem, skorzystało ponad 300 osób. Poza tym kolejne kilkaset osób oglądało go samodzielnie.

Organizatorzy przygotowali w sumie około 30 stoisk, gdzie gminy, sponsorzy i organizacje prezentowały swój potencjał i produkty. Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska gastronomiczne kół gospodyń wiejskich. Każdy miłośnik historii mógł podziwiać sprawność współczesnych średniowiecznych rycerzy. Po za tym można było wybić i nabyć okolicznościową monetę o nominale 1 EKO-staroleskie.

{gallery}galerie/2013/06/02{/gallery}

O godzinie 13.00 rozpoczął się konkurs malowania murali na kontenerach kompostowni, w którym zwyciężył Pan Rafał Kulikowski. Drugie miejsce przypadło Panu Bartoszowi Rekowskiemu, a miejsce 3 Panu Janowi Zarzyckiemu.

{gallery}galerie/2013/06/03{/gallery}

Uczestnicy festynu mieli okazję zobaczyć pokaz ptaków drapieżnych z firmy Sokolnictwo Użytkowe. Właściciel firmy wytłumaczył na czym polega praca ptaków w Zakładzie. Wytłumaczył również jak wygląda życie ptaka od pisklęcia oraz jak wiele czasu trzeba poświęcić, aby ułożyć drapieżnika.

{gallery}galerie/2013/06/04{/gallery}

Ochotnicza Straż Pożarna ze Starogardu Gdańskiego zaprezentowała symulację wypadku, w której pokazano jakie procedury należy wykonać od momentu wezwania straży do czasu przybycia pomocy medycznej. Dla dzieci strażacy przygotowali dodatkową atrakcję, którą była kąpiel w pianie.

{gallery}galerie/2013/06/05{/gallery}

Po za tym podczas trwania imprezy dzieci korzystały z wielu atrakcji: malowanie twarzy, skakanie przez ogromną skakankę, wielkie bańki mydlane, wyrabianie papieru czerpanego, żonglowanie piłeczkami, konkursy dla dzieci. Najmłodszym uczestnikom festynu rozdaliśmy ponad 1500 balonów.

{gallery}galerie/2013/06/06{/gallery}

Na głównej scenie przez cały czas trwania imprezy, występowały zespoły, które zapewniły rozrywkę muzyczną
i taneczną, a całość prowadził znany showman Paweł „Konjo” Konnak.

{gallery}galerie/2013/06/07{/gallery}

Zapraszamy już za rok w czerwcu na kolejną edycję Festynu Ekologicznego.